środa, 19 grudnia 2012

Zygmunta Augusta 2, część 1

Wpis dotyczący byłej zajezdni tramwajowej postanowiłem podzielić na dwa. Zdjęć jest sporo, a utrudnienie wynikające z podziału wpisu znikome. Ale do rzeczy.

Pod nazwą i numerem w tytule kryje się była zajezdnia tramwajowa. Powstała w tym miejscu wraz z powstaniem komunikacji tramwajów konnych w 1888 roku. Sam budynek widoczny na zdjęciach jest młodszy, ale w każdym razie ponad stuletni. W 1959 roku ukończono obecnie wykorzystywaną zajezdnię tramwajową przy ulicy Toruńskiej, wówczas zakład widoczny na zdjęciach poniżej stał się zakładem naprawczym tramwajów, aż do roku 1997(źródło). Później obiekt był pod opieką ADM, aż do 2007 roku, gdy Wyższa Szkoła Informatyki i Nauk Społecznych(Bydgoska Szkoła Wyższa) kupiła obiekt za 860 tys. zł (źródło). 

Pomysłów na wykorzystanie obiektu było kilka, od toru kartingowego do muzeum motoryzacji (źródło). Gdy budynek kupiła uczelnia był plan, aby go wykorzystać na laboratoria i sale dydaktyczne. Jednak ostatecznie w grudniu 2012 roku obiekt nadal jest ruiną.

Czas na zdjęcia. Jako pierwsze prezentuję chyba najstarsze zdjęcie jakie znalazłem. Według opisu zdjęcie pochodzi z okolic 1890 roku.


(źródło: użytkownik lumix26 forum skyscrapercity.com)

Kolejne zdjęcie od tego samego człowieka. Niestety nie znam daty wykonania.


(źródło: użytkownik lumix26 forum skyscrapercity.com)

Jedno zdjęcie z 1995 roku. Autorem jest Michał Grossmann, który wysłał swoje zdjęcia do autora bloga wspominaj.bydgoszcz.pl:


Kolejne zdjęcia pochodzą ze strony o komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, część została wykonana jeszcze przed wyprowadzką taboru w 1997 roku:


(źródło: http://by.bilba.pl/)


(źródło: http://by.bilba.pl/)

Oryginalna portiernia:


(źródło: http://by.bilba.pl/)

Widok od strony Unii Lubelskiej:


(źródło: http://by.bilba.pl/)


(źródło: http://by.bilba.pl/)

Już po wyprowadzce i zburzeniu budynków po prawej stronie:


(źródło: http://by.bilba.pl/)

Kolejne zdjęcia pochodzą od użytkownika ka__zet z forum skryscrapercity.com. Jedno jest z 2000 roku, reszta prawdopodobnie z 2006.


(źródło: użytkownik ka__zet forum skyscrapercity.com)


(źródło: użytkownik ka__zet forum skyscrapercity.com)


(źródło: użytkownik ka__zet forum skyscrapercity.com)


(źródło: użytkownik ka__zet forum skyscrapercity.com)


(źródło: użytkownik ka__zet forum skyscrapercity.com)

Od czasu, gdy budynek należy do uczelni co jakiś czas w prasie pojawia się informacja o rychłej aranżacji budynku na potrzeby dydaktyczne. W międzyczasie budynek podczas budowy nowej linii tramwajowej służył jako miejsce składowania materiałów i sprzętu. Artykuł z lutego 2011 roku oraz września 2011 roku. Pojawiły się również wizualizacje przebudowy:


(źródło: bydgoszcz.pl)


(źródło: bydgoszcz.pl)


(fot. Biuro Rektora Bydgoskiej Szkoły Wyższej)

Na koniec pierwszej części wklejam moje zdjęcia z września 2010 roku:

Część druga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz