wtorek, 31 grudnia 2013

Rondo Kujawskie, 2011 - 2013

Rondo Kujawskie zostało zbudowane z przejściem podziemnym dla pieszych, ponieważ ówczesna władza planowała w tym miejscu ważny węzeł komunikacyjny. Pierwsze zdjęcie przedstawia plan jak docelowo miało wyglądać to miejsce. Przez rondo miały przejeżdżać tramwaje, a na samej wyspie zaplanowano nawet pętlę. Plany zrealizowano tylko w części, powstałe przejście podziemne było zbędne, ponieważ w tym miejscu nie było dużych potoków pieszych. Z tego powodu pawilony w podziemiach nie miały klientów i się stamtąd wyniosły. Przejście stało się wówczas miejscem niebezpiecznym, bo nikt nie chciał się tamtędy przemieszczać. W latach 90 w tym miejscu powstał squat, nocowali tam bezdomni. Z tego powodu przejście podziemne zostało zamknięte.

Władza w latach 80 miała także pomysł, aby dostosować przejście i urządzić tam schron na 580 osób. Na planach się skończyło.

W 2011 roku ZDMiKP podjął decyzję o zasypaniu 7 z 8 wejść do podziemi. Przejście podziemne cały czas czeka na wykorzystanie, niekoniecznie jako przejście dla pieszych, ale np. parking. Póki co nie zapadły żadne decyzje.

Docelowy wygląd Ronda Kujawskiego. Po prawej stronie Wojska Polskiego, po lewej Solskiego, na górze Kujawska. Z powyższego planu powstało jedynie rondo oraz przejście podziemne. Tramwaj nie dotarł na Solskiego ani Kujawską.

Początkowe zdjęcia zrobiłem w 2011r. Zimą oraz latem, gdy rozpoczęto demontaż wiat oraz zasypywanie wejść do tunelu.
































































Rok 2013. Wejście zorganizowało Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER. Po otrzymaniu zgody od ZDMiKP w Bydgoszczy kilkunastu osobowa grupa zeszła do podziemi.




































5 komentarzy:

 1. Prywatny film wideo? ;/
  Ale zdjęcia świetne. Będzie jeszcze kiedyś możliwość zejścia do tuneli?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze zastanawialam sie co jest tam w srodku, juz wiem - dzieki :) - KejSi.

  OdpowiedzUsuń
 3. mieszkam obok ronda. jak byłam mała chodziłam tymi przejściami. dziwnie się to ogląda po tylu latach. a pamiętam jak były tam pojedyncze sklepiki. chciano zrobić tam coś takiego jak pod Jagiellońskim, ale wiadomo, ruch zupełnie inny a poza tym nie zostały zlikwidowane przejścia dla pieszych na poziomie ronda, co wymuszałoby ruch w podziemiach. uważam, że pomysł chybiony i jak widać idea upadła. dobrze, ze te wejścia zostały zasypane bo ich wygląd straszył. dzięki za fotorelację:-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ....niestety ...nieudolnosc rzadzenia miastami tak sie konczy...jako dzieciaki latalismy tam podczas budowy....lata 80te...a kujawska obok ...moze 25% ruder zostala sobie samej...nieudacznicy i tyle....

  OdpowiedzUsuń