sobota, 26 maja 2012

Foton, 2010 - 2011

Przy okazji spaceru nad dolinę pięciu stawów pstryknąłem parę zdjęć niszczejącemu budynkowi byłego Fotonu zlokalizowanego przy ul. Pięknej. Jest to jeden z budynków wchodzących w skład całego zakładu. Jest najwyższy, dlatego tylko go fotografowałem tym razem. Budynek parę lat temu kupiła pewna uczelnia wyższa, planując go wykorzystać jako bazę dydaktyczną. Jednak pewnie koszty przystosowania budynku są zbyt duże (tak samo jak w przypadku byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Z. Augusta). Natomiast parę tygodni temu czytałem w gazecie o planach rozbiórki budynków i postawienia w ich miejscu osiedla mieszkaniowego. Znając życie na planach się skończy.

Kwiecień 2011:

To była moja druga wizyta z aparatem w tym miejscu. Tym razem wszedłem do najwyższego budynku. 
Wnętrze budynku jest zdewastowane, mieszkał tam nawet bezdomny. Wejście na klatkę schodową było zamknięte, stąd nie wszedłem na górę. Poniżej zdjęcia, zapraszam do oglądania i komentowania.

11 komentarzy:

 1. czy mi się wydaje, czy w tej betoniarce leżą sobie pojemniczki na klisze?

  OdpowiedzUsuń
 2. O ile dobrze pamiętam te rurki były mniejsze od pojemników na klisze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te "rurki" to wypełnienie strukturalne jakiejś kolumny absorpcyjnej.
  Ciekawy jest też ten "złoty piasek" - wygląda na żywicę jonowymienną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe miejsce, szczególnie dla ,,miejskich łazików" takich miejskich odkrywców. Jest co zwiedzać, szkoda że chcą go wyburzyć, można by było inaczej zagospodarować ten wieżowiec...

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym wieżowcu byłem kilkanaście lat temu. Jak oglądam te zdjęcia to widzę, że nic się nie zmieniło. Ciężko jest zagospodarować ten budynek bo mury są przesiąknięte chemikaliami. Pamiętam w niektórych miejscach kwaśny odór szczypiący w oczy. Szkoda że takie miejsca giną z naszej regionalnej mapy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Foton początkowo był bardzo dobrze prosperującą firmą wywożącą swoje wyroby na bliskie południe (z tego co mi wiadomo najbliżej), po kilkunastu latach zagraniczna firma wykupiła Foton i się rozleciał. Na gołym bruku wylądowało ponad czterysta osób. Lata świetności to 1970-1990. Chętnie udzielę więcej informacji na PW.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miejsce może nie tyle co nasiąknięte chemią ale emanowało różnym zjawiskami, dosyć dziwnymi - spostrzeżenia kilku osób.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten "złoty piasek" to rzeczywiście żywica jonowymienna bo na końcu była demineralizacja wody. Pracowałem tam pod koniec lat 80-tych. Aż dziwne, że do tej pory nikt z byłych pracowników nie skomentował.

  OdpowiedzUsuń
 9. jeszcze jedna fotka

  http://i.imgur.com/0PLBt5O.jpg

  OdpowiedzUsuń
 10. ktoś może wie o jakichś niewykorzystanych zapasach papieru z Fotonu?

  OdpowiedzUsuń
 11. wie ktoś może czy jeszcze da się tam dostać

  OdpowiedzUsuń